Van a VHS-nél lejjebb - 8mm-es mozgófilm kamera

Ennek a posztnak kb. egy éve kellett volna megjelennie, de mint minden hobbi-bloggert, engem is utolért az időbeosztás megoldhatatlan problémája. 

Kár, hogy így megcsúsztam, nagyon frappáns lett volna. Tavaly novemberben 60 éves évfordulója volt egy közismert, tragikus történelmi eseménynek, amelynek sok részletét onnan ismerjük, hogy valaki felvette egy 8mm-es kamerával.  

Ez a blog alapvetően az "állóképek" készítésével és főleg az ehhez szükséges eszközökkel foglalkozik, de a nyersanyag hasonlósága miatt kicsit elkalandoztam a mozifilm világába.

Pár hónappal ezelőtt vásároltam egy KMZ Quarz 1 típusú mozgó film kamerát. Ez a KMZ ugyanaz a Moszkva melletti gyár, amelyikben a Zorki fényképezőgépek vagy a Helios objektívek készültek. Ezt a modellt 1961 és 1965 között gyártották.





A 8mm-es film formátumról röviden (nem összekeverendő a Super 8-cal):

A Kodak 1932-ben vezette be a formátumot (leánykori nevén: “Cine Kodak Eight”)  kimondottan az amatőr felhasználóknak. Sőt, igazából a szinte teljesen laikus átlagember volt a célközönség. Apukák és anyukák filmezték a nyaralásokat és más családi eseményeket, esetleg merényleteket.

Az egyik ilyen személy Abraham Zapruder volt, aki minden bizonnyal a világ leghíresebb 8mm-es felvételét készítette el 1963 november 22.-én.


A "standard" 8mm-es kamerák kevés kivételtől eltekintve rugós hajtásúak voltak. A váz oldalán egy kurbli -vagy az olcsóbb gépeken egy kihajtható "szárny"- segítségével megfeszítjük a gép belsejében elrejtett spirálrugót, mint egy régi vekkert. Az így eltárolt energia akár egy-két percnyi "snittet" is képes végigforgatni. A mai "minden-elektromos-minden-digitális" világban gúnyosan megmosolyogjuk a kőkorszaki technikát, pedig inkább elismerést érdemelne. Egészen elképesztő, hogy ezek a 60-80 éves készülékek milyen pontosan és megbízhatóan működnek, 100%-ban mechanikus elemekkel. Egy ilyen kamerával bátran el lehetett hagyni a civilizációt akár hetekre, nem kellett attól tartani, hogy lemerül.

Kicsit lejjebb, a tesztfelvételen az is megfigyelhető, hogy a rögzítés sebessége nem tér el érzékelhető mértékben a valóságtól. Nehéz elképzelni, hogy számítógépek nélkül hogyan volt lehetséges egy tömegtermék ilyen precíz méretezése.


A 8mm-es filmszalag eredetileg 16mm széles és mindkét oldalán perforált. A kamera egyszerre csak a szalag egyik oldalára exponálja a kockákat, majd amikor az betelt, az a két orsót megfordítva és megcserélve és a másik oldalára is lehet rögzíteni. A laborálás után a szalagot középen kettévágják és összeragasztják. Így végül egy kb. 4 perces felvételt kapunk. A képmező borzasztóan kicsi. Mindössze 4,5 mm széles és 3,3 mm magas. 

Az "A" betűket tartalmazó kis téglalapok 1-1 darab 8mm-es filmkockának felelnek meg 


Én már a 110-es formátumtól is rosszul voltam. Ez annak kevesebb mint a 1/13-ad része.

Nem igazán tudtam elképzelni, hogyan lehetne erre élvezhető minőségű médiát rögzíteni.

A filmszalag oldalról tárcsákkal árnyékolt spulnira van tekerve. A palást irányából nem védi semmi a fényérzékeny anyagot, amikor éppen ki- vagy be helyezzük a kamerából vagy megfordítjuk a tekercset.

Önmagát árnyékolja a filmszalag legkülső 3-4 rétege, így az első és utolsó 5-6 másodperc alaposan kiég - itt nem lesz értékelhető információ.


A Quarz kamera nagyon jó állapotban volt, de természetesen a szokásos szennyeződések itt is lerakódtak. Úgyhogy a bevált módszeremmel elkezdtem szétkapni és kiganézni.








Élesség állítás: a borzasztó pici "szenzorméret" miatt nincs szükség (sem lehetőség) élességállításra.

Kicsit olyan ez, mint a "doboz" fényképezőgépeknél. Egy bizonyos minimális távolságon túl minden élesnek tűnik. De azért ne várjunk komoly képminőséget. Ilyen pici filmfelület esetén, jó ha egy rendszámtáblát el lehet olvasni 6-8 méterről.


Blende:

Tulajdonképpen ez az egyetlen, amivel alkalmazkodunk a fényviszonyokhoz, hiszen a záridőt nem tudjuk változtatni. (16 kockás sebességnél 1/32 másodperccel érdemes számolni). Az apró diafragma f1.9 és f16 között állítható.


Kereső: hatalmas, világos, tiszta képet ad, de csak a képkivágás ellenőrzésére alkalmas komoly parallaxis hibával.


Zárszerkezet:

Ez ugye egy mozgófilm kamera, így a szokásos redőny- vagy központi-zárakat ne keressük. Az ún. fénykapu egy forgó tárcsa, ami a film léptetéssel össze van szinkronizálva. Nagyon érdekes a működése:


Ez eredetileg egy lassított felvétel volt, de a Youtube sajnos elvesztette ezt az "effektet".


Markolat: nagyon praktikus, egy kényelmes pisztolyszerű fogással és ravasszal, ami ebben az esetben természetesen a felvételi gomb. Ugyanoda lehet rögzíteni, ahová az állványt is (nagy méretű -3/8" -menet)


Meglepő módon fekete-fehér felvételi nyersanyag viszonylag könnyen hozzáférhető. A cseh Foma kétféle kiszerelésben is árulja. Amikor ezeket a sorokat írom, akkor áfa nélkül 13,3 Euróba kerül egy 10 méteres tekercs. A FOMAPAN R 100 gyakorlatilag egy FF fordítós film, érzékenysége ISO 100.


Tesztfelvétel:



A hívással természetesen az ország első számú laboránsához érdemes fordulni (Szilas Szilárd, Szilaslabor) Az otthoni kidolgozást az ellenségemnek se javaslom!

Az előhívott tekercseket egy 8mm-es vetítőgéppel tudjuk bármilyen fehér felületre varázsolni vagy digitalizálhatjuk.

A szkennelés további költségeket dob hozzá a már eleve nem olcsó projekthez - így aztán könnyen meghaladhatja a percenkénti 1000 Ft-ot, mire a monitoron végre megnézhetjük az alkotásunkat.

Ennek ellenére hatalmas élmény egy ilyen "forgatás".

Bárhol vettem elő a kis szovjet csodát, azonnal megrohantak az érdeklődők. Amikor elmondtam, hogy mi ez, és mit lehet vele csinálni (gyenge minőségű némafilmet) néhányan kinevettek és/vagy szánakoztak, de a többséget ámulatba ejtette.


Anyagilag egyértelműen badarság a 8mm-es kamera használata, de...


-ha valami játékszert keresel a digitális detox idejére

-ha valami romantikus képi világgal akarsz mozgóképet rögzíteni, ami igazi és nem valami emulátor vagy filter

-ha valamivel fel akarod hívni magadra a figyelmet és nincs pénzed sportkocsira...


akkor érdemes kipróbálni a mozifilm készítés belépőkategóriáját ; )




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések